Zubní korunky a můstky Vám vrátí zářivý úsměv

Zubní korunky a můstky Vám vrátí zářivý úsměv

Náhrady zubů anebo jejich částí dnes nejsou nic výjimečného. Při zhotovování zubní korunky a nebo můstku jde činnost, která je maximálně náročná a vyžaduje prvotřídní zubařské umění, a také pečlivost zubního technika. Kvalitní výsledek tedy vyžaduje práci skutečných odborníků.

Zubní můstky a korunky patří mezi nejčastěji využívané fixní protetické výrobky. Zatímco můstky se používají v případě, kdy je potřeba překlenout mezeru v ústech vzniklou chybějícím zubem či zuby a ty tak nahradit, korunky fungují na stejném principu jako můstky, jen na rozdíl od nich nepřemosťují mezery. V tomto případě se jedná o fixní protetické náhrady, které se nasazují na poškozené zuby, překryjí je a slouží jako jejich ochranný plášť.

Korunky se indikují nejčastěji v případech výskytu tzv. mrtvých zubů, tedy zubů s ošetřenými kořenovými kanálky. Často také u zubů s velkými výplněmi a dostavbami, obecně u všech zubů, kterým hrozí trvalé poškozování a odlamování. Samozřejmě jsou obvyklé i estetické důvody, kdy se pacient rozhodne vylepšit nepěkně vypadající zub.

Různé druhy materiálů
Dříve lékaři preferovali zlato, jeho cena je ale tak vysoká, že se upřednostňují levnější materiály jako neušlechtilé kovy (slitiny chromu a kobaltu či chromu a niklu). Náhrady vytvořené z kovů jsou velice odolné a umožňují jemné preparace zubů. Jejich zásadní nevýhodou je ovšem to, že postrádají tradiční bílou barvu, a proto se kovové korunky nedávají do předních částí chrupu.

Ideálním řešením ale nejsou ani pryskyřicové náhrady, které jsou sice bílé a poměrně levné, ale jsou naopak velice měkké. Kvůli jejich minimální odolnosti se tak používají pouze jako provizorní korunky na krátkou dobu.

Nejčastějčím řešení je metalokeramika, tedy zubní náhrady s kovovým jádrem, ale obalené keramikou, které spojují odolnost a estetický vzhled.
Na přední zuby se někdy využívá také levnější varianta – kompozitní plast. Má však své nevýhody – praská, probarvuje se.
Nejkvalitnějším materiálem jsou bezpochyby různé druhy keramiky, která tvoří pevné a esteticky velice pěkné zubní korunky. Tyto náhrady jsou ale poměrně drahé.

 

Zdroj: Novinky.cz

Share:

Werichova 1145/23

150 00 Praha 5

+420 737 634 662

Objednejte se!

+420 732 326 365

Pro anglický jazyk

Náš E-mail

info@familydentist.cz